All Rights Reserved © 2026 Rahman Corporation | Developed By Tantsoft
| Specification | Value |
|---|---|
| Functions | Print Only |
| Printer Type | Single Function Mono Laser |
| Output Color | Black & White |
| Technology | Laser |
| Print Speed | 40 PPM (Black) |
| Print Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| First Print Out Time | 6.3 Seconds (A4) |
| Duty Cycle up to (Yield) | 80000 Pages |
| Duplex | Automatic |
| Paper Type | Paper (plain, EcoFFICIENT, light, heavy, bond, colored, letterhead, preprinted, pre punched, recycled, rough); envelopes; labels |
| Paper Weight | 60 to 200 g/m2 (Tray-1) |
| Input Capacity | 100 Sheets (Tray-1), 250 Sheets (Tray-2), 550 Sheets (Tray-3) |
| Output Capacity | 150 Sheets |
| Processor | 1200 MHz |
| Memory | 256MB |
| Display | 2-line backlit LCD graphic display |
| Connectivity | USB, LAN |
| Power Consumption | Power Source: 110-volt input voltage: 110 to 127 VAC (+/- 10%), 50/60 Hz (+/- 2 Hz); 220-volt input voltage: 220 to 240 VAC (+/- 10%), 50/60 Hz (+/- 2 Hz). Consumption: 495 watts (active printing), 5.5 watts (ready), 0.5 watts (sleep), 0.5 (Auto Off/Wake on LAN, enabled at shipment), 0.05 watts (Auto-off/Manual-on), 0.05 (Manual Off) |
| Color | White |
| Dimension | 381 x 634 x 241mm |
| Weight | 8.56 Kg |
| Toner/ Cartridge/ Refill | HP 151A Black Toner (2900 Pages), HP 151X Black Toner (9500 Pages) (Please make sure your existing & mentioned toner/cartridge/ink bottle models are the same before buying a new one) |
| Software | Windows 11; Windows 10; Windows 7; Android; iOS; Mobile OS; macOS 10.15 Catalina; macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey |
| Warranty | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and also a Box Mandatory While Claiming. |
HP LaserJet Pro 4003dn Single Function Mono Laser Printer The HP LaserJet Pro 4003DN is designed for maximum productivity with fast speeds and reliable hardware. HP LaserJet Pro 4003DN Single function printer offers 40PPM Highly speed PPM (black). This monochrome laser printer displays a 2-line backlit LCD graphic display. The HP LaserJet Pro 4003DN printer has a processor speed of 1200MHz and it can guarantee high performance. It comes with an input tray of 100-sheet and a multipurpose Tray of 250-sheet input. The HP LaserJet Pro 4003DN supports up to 256MB of memory and it offers USB and LAN Connectivity. this printer has a monthly duty cycle of 80000 pages. It is a perfect choice for home laser printer.
Buy HP LaserJet Pro 4003dn Single Function Mono Laser Printer from Rahman Corporation. In Bangladesh, you can get original HP LaserJet Pro 4003dn Single Function Mono Laser Printer at the best price. We have a large collection of the latest HP projectors to purchase. Order online or visit our showroom to get yours at the lowest price. The HP LaserJet Pro 4003dn Single Function Mono Laser Printer .
The latest price of HP LaserJet Pro 4003dn Single Function Mono Laser Printer in Bangladesh is ৳ 27,500.00. You can buy the HP LaserJet Pro 4003dn Single Function Mono Laser Printer at the best price from our website or visit any of our showrooms.
HP LaserJet Pro 4003dn Single Function Mono Laser Printer The HP LaserJet Pro 4003DN is designed for maximum productivity with fast speeds and reliable hardware. HP LaserJet Pro 4003DN Single function printer offers 40PPM Highly speed PPM (black). This monochrome laser printer displays a 2-line backlit LCD graphic display. The HP LaserJet Pro 4003DN printer has a processor speed of 1200MHz and it can guarantee high performance. It comes with an input tray of 100-sheet and a multipurpose Tray of 250-sheet input. The HP LaserJet Pro 4003DN supports up to 256MB of memory and it offers USB and LAN Connectivity. this printer has a monthly duty cycle of 80000 pages. It is a perfect choice for home laser printer.
No reviews yet.