All Rights Reserved © 2026 Rahman Corporation | Developed By Tantsoft
| Specification | Value |
|---|---|
| Display Type | 3LCD Technology, RGB liquid crystal shutter 0.55 inch with C2 Fine |
| Resolution | 1024 x 768 |
| Brightness | 3,600 Lumen |
| Projection Distance | 16.9 mm - 20.28 mm |
| Contrast Ratio | 16,000 : 1 |
| Type | UHE |
| Lamp Power | 210 W |
| Lamp Life | UHE, 210 W, 6,000 h durability, 12,000 h durability (economy mode) |
| Built-in Speaker | 5W speaker |
| Interface | USB 2.0 Type A, USB 2.0 Type B, RS-232C, Wireless LAN IEEE 802.11b/g/n (WiFi 4) (optional), VGA in (2x), VGA out, HDMI in, Composite in, Component in (2x), RGB in (2x), Stereo mini jack audio out, Stereo mini jack audio in (2x), Wired Network |
| Power | AC 100 V - 240 V, 50 Hz - 60 Hz 309 Watt, 227 Watt (economy), 0.2 Watt (standby) |
| Color | White |
| Weight | 2.7 kg |
| Dimension | 302 x 249 x 87 mm (Width x Depth x Height) |
| Manufacturing Warranty | 02 years Parts & Service warranty /Lamp: 12 Months or 1000hrs warranty |
Epson EB-X49 offers great performance in a remarkably versatile package. Long lamp life and trusted Epson durability offer peace of mind and minimal maintenance. Now can enjoy large-scale presentations with crisp, clear text, as well as compelling imagery and video content, on-screen sizes up to 300 inches. 3,600-lumen performance combines with a high contrast ratio of 15,000:1 to offer outstanding visual performance, even in well-lit rooms. With a lamp life and air filter maintenance cycle of 12,000 hours in eco mode, users won't need to worry about maintenance for more than 5 years. This projector has a built-in 5W speaker to allow audio content to be heard clearly, without the need for additional external speakers. Wi-Fi compatibility and network capability (via RJ45) mean the EB-X49 can be added to a company network or upgraded for wireless device access at a later stage (optional accessory required). Automatic vertical and manual horizontal keystone correction provide greater flexibility as to where the projector can be placed in the room for distortion-free images and the wide optical zoom adds to the flexibility. This device comes with 02 years Parts & Service warranty /Lamp: 12 Months or 1000hrs warranty
Buy Epson EB-X49 3600 Lumens XGA 3LCD Multimedia Projector from Rahman Corporation. In Bangladesh, you can get original Epson EB-X49 3600 Lumens XGA 3LCD Multimedia Projector at the best price. We have a large collection of the latest Epson projectors to purchase. Order online or visit our showroom to get yours at the lowest price. The Epson EB-X49 3600 Lumens XGA 3LCD Multimedia Projector .
The latest price of Epson EB-X49 3600 Lumens XGA 3LCD Multimedia Projector in Bangladesh is ৳ 70,000.00. You can buy the Epson EB-X49 3600 Lumens XGA 3LCD Multimedia Projector at the best price from our website or visit any of our showrooms.
Epson EB-X49 offers great performance in a remarkably versatile package. Long lamp life and trusted Epson durability offer peace of mind and minimal maintenance. Now can enjoy large-scale presentations with crisp, clear text, as well as compelling imagery and video content, on-screen sizes up to 300 inches. 3,600-lumen performance combines with a high contrast ratio of 15,000:1 to offer outstanding visual performance, even in well-lit rooms. With a lamp life and air filter maintenance cycle of 12,000 hours in eco mode, users won't need to worry about maintenance for more than 5 years. This projector has a built-in 5W speaker to allow audio content to be heard clearly, without the need for additional external speakers. Wi-Fi compatibility and network capability (via RJ45) mean the EB-X49 can be added to a company network or upgraded for wireless device access at a later stage (optional accessory required). Automatic vertical and manual horizontal keystone correction provide greater flexibility as to where the projector can be placed in the room for distortion-free images and the wide optical zoom adds to the flexibility. This device comes with 02 years Parts & Service warranty /Lamp: 12 Months or 1000hrs warranty
No reviews yet.