All Rights Reserved © 2026 Rahman Corporation | Developed By Tantsoft
| Specification | Value |
|---|---|
| Display Type | 3LCD Technology, RGB liquid crystal shutter 0.55 inch Display Chip |
| Resolution | XGA (1024 x 768) |
| Brightness | 3,600 Lumens |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Contrast Ratio | 16,000 : 1 |
| Image Size | 30-300 inches |
| Type | UHE |
| Lamp Power | 210 W |
| Lamp Life | UHE, 210 W, 6,000 h durability, 12,000 h durability (economy mode) |
| Built-in Speaker | 5W speaker |
| Interface | 2x D-Sub, 1x RCA, 1x HDMI, 2x Stereo mini, 1x 2RCA |
| Power | AC 100 V - 240 V, 50 Hz - 60 Hz 309 Watt, 227 Watt (economy), 0.2 Watt (standby) |
| Color | White |
| Weight | 2.7 kg |
| Dimension | 302 x 249 x 87 mm (Width x Depth x Height) |
| Manufacturing Warranty | 02 years Parts & Service warranty /Lamp: 12 Months or 1000hrs warranty |
The Epson CB-X49 3600 Lumens XGA 3LCD Multimedia Projector is a multipurpose and high-performance projector that is suitable for both commercial and educational presentations educational. The Epson CB-X49 Projector has a 3600 lumens brightness and an XGA resolution (1024 x 768), ensuring crisp and vibrant visuals even in well-lit environments. The projector uses 3LCD technology for precise color reproduction and has a high contrast ratio of 16,000:1 for deep blacks and dazzling whites. The Epson Projector has a variety of interface choices, including HDMI, VGA, and USB ports, and it enables wireless networking with an extra device. The built-in 5W speaker produces adequate music output, and the long light life of up to 12,000 hours in eco mode reduces maintenance requirements. With its compact form and simple setup features like as automated vertical keystone correction, the Epson CB-X49 is a reliable choice for delivering impactful presentations
Buy Epson CB-X49 3600 Lumens XGA 3LCD Multimedia Projector from Rahman Corporation. In Bangladesh, you can get original Epson CB-X49 3600 Lumens XGA 3LCD Multimedia Projector at the best price. We have a large collection of the latest Epson projectors to purchase. Order online or visit our showroom to get yours at the lowest price. The Epson CB-X49 3600 Lumens XGA 3LCD Multimedia Projector .
The latest price of Epson CB-X49 3600 Lumens XGA 3LCD Multimedia Projector in Bangladesh is ৳ 63,000.00. You can buy the Epson CB-X49 3600 Lumens XGA 3LCD Multimedia Projector at the best price from our website or visit any of our showrooms.
The Epson CB-X49 3600 Lumens XGA 3LCD Multimedia Projector is a multipurpose and high-performance projector that is suitable for both commercial and educational presentations educational. The Epson CB-X49 Projector has a 3600 lumens brightness and an XGA resolution (1024 x 768), ensuring crisp and vibrant visuals even in well-lit environments. The projector uses 3LCD technology for precise color reproduction and has a high contrast ratio of 16,000:1 for deep blacks and dazzling whites. The Epson Projector has a variety of interface choices, including HDMI, VGA, and USB ports, and it enables wireless networking with an extra device. The built-in 5W speaker produces adequate music output, and the long light life of up to 12,000 hours in eco mode reduces maintenance requirements. With its compact form and simple setup features like as automated vertical keystone correction, the Epson CB-X49 is a reliable choice for delivering impactful presentations
No reviews yet.