All Rights Reserved © 2026 Rahman Corporation | Developed By Tantsoft
Status: In Stock
Brand: Intel
| Specification | Value |
|---|---|
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Maximum Turbo Frequency | 6.00 GHz |
| Cache | 36 MB |
| Cores | 24 |
| Threads | 32 |
| Default TDP | 125W |
| CPU Cooler | Not Included |
| Maximum Size | 192 GB |
| Maximum Speed | 89.6 GB/s |
| Type | Up to DDR5 5600 MT/s Up to DDR4 3200 MT/s |
| Max Number of Channels | 2 |
| Processor Graphics | Intel UHD Graphics 770 |
| Base Frequency | 300 MHz |
| Max Dynamic Frequency | 1.65 GHz |
| Max Resolution | Max Resolution (HDMI): 4096 x 2160 @ 60Hz Max Resolution (DP): 7680 x 4320 @ 60Hz Max Resolution (eDP - Integrated Flat Panel): 5120 x 3200 @ 120Hz |
| Manufacturing Warranty | 03 years warranty |
The Intel Core i9 14900K 14th Gen Processor boosts your productivity, gaming, and multimedia production. This 14th-generation desktop CPU, built with the Intel 7 technology, provides increased power efficiency while fitting the LGA 1700 socket. The Core i9-14900K has an improved Hybrid Core Architecture that powers demanding apps and games with eight 3.2 GHz Performance-cores while the 16 low-voltage Efficient-cores perform background activities for seamless multitasking. The built-in Intel Thread Director guarantees that the two function flawlessly together by dynamically and intelligently assigning tasks to the correct core at the right time. using 36MB of cache and a Turbo Boost Max 3.20 frequency of 6.00 GHz that can be increased using Thermal Velocity Boost and Adaptive Boost technologies, this CPU is designed to handle nearly any job. This CPU can be overclocked for even better performance. The Core i9-14900K also supports PCI Express 5.0 and up to 192GB of dual-channel DDR5 ECC memory at 5600 MHz.
Buy Intel Core i9 14900K 14th Gen Raptor Lake Processor from Rahman Corporation. In Bangladesh, you can get original Intel Core i9 14900K 14th Gen Raptor Lake Processor at the best price. We have a large collection of the latest Intel projectors to purchase. Order online or visit our showroom to get yours at the lowest price. The Intel Core i9 14900K 14th Gen Raptor Lake Processor .
The latest price of Intel Core i9 14900K 14th Gen Raptor Lake Processor in Bangladesh is ৳ 55,800.00. You can buy the Intel Core i9 14900K 14th Gen Raptor Lake Processor at the best price from our website or visit any of our showrooms.
The Intel Core i9 14900K 14th Gen Processor boosts your productivity, gaming, and multimedia production. This 14th-generation desktop CPU, built with the Intel 7 technology, provides increased power efficiency while fitting the LGA 1700 socket. The Core i9-14900K has an improved Hybrid Core Architecture that powers demanding apps and games with eight 3.2 GHz Performance-cores while the 16 low-voltage Efficient-cores perform background activities for seamless multitasking. The built-in Intel Thread Director guarantees that the two function flawlessly together by dynamically and intelligently assigning tasks to the correct core at the right time. using 36MB of cache and a Turbo Boost Max 3.20 frequency of 6.00 GHz that can be increased using Thermal Velocity Boost and Adaptive Boost technologies, this CPU is designed to handle nearly any job. This CPU can be overclocked for even better performance. The Core i9-14900K also supports PCI Express 5.0 and up to 192GB of dual-channel DDR5 ECC memory at 5600 MHz.
No reviews yet.