All Rights Reserved © 2026 Rahman Corporation | Developed By Tantsoft
| Specification | Value |
|---|---|
| Base Frequency | 3.4 GHz |
| Maximum Turbo Frequency | 5.6 GHz |
| Cache | 33 MB |
| Cores | 20 |
| Threads | 28 |
| Default TDP | 125W |
| CPU Cooler | Not Included |
| Maximum Size | 192 GB |
| Type | Up to DDR5 5600 MT/s Up to DDR4 3200 MT/s |
| Max Number of Channels | 2 |
| Manufacturing Warranty | 03 years warranty |
The Intel Core i7 14700KF 14th Gen Raptor Lake Processor will boost your productivity, gaming, and content production. This 14th-generation desktop CPU, built on the Intel 7 technology, provides increased power efficiency while fitting the LGA 1700 socket. The Core i7-14700KF is an improved Hybrid Core Architecture that powers demanding programs and games with eight 3.4 GHz Performance-cores and 12 low-voltage Efficient-cores for seamless multitasking. The built-in Intel Thread Director guarantees that the two function in unison by dynamically and intelligently distributing tasks to the appropriate core at the appropriate moment. With 30MB of cache and a Turbo Boost Max 3.0 clock of 5.6 GHz, this CPU is designed to tackle demanding applications. This CPU may be overclocked for increased performance. PCI Express 5.0 and up to 192GB of dual-channel DDR5 memory at 5600 MHz are also supported by the Core i7-14700KF.
Buy Intel Core i7 14700KF 14th Gen Raptor Lake Processor from Rahman Corporation. In Bangladesh, you can get original Intel Core i7 14700KF 14th Gen Raptor Lake Processor at the best price. We have a large collection of the latest Intel projectors to purchase. Order online or visit our showroom to get yours at the lowest price. The Intel Core i7 14700KF 14th Gen Raptor Lake Processor .
The latest price of Intel Core i7 14700KF 14th Gen Raptor Lake Processor in Bangladesh is ৳ 41,300.00. You can buy the Intel Core i7 14700KF 14th Gen Raptor Lake Processor at the best price from our website or visit any of our showrooms.
The Intel Core i7 14700KF 14th Gen Raptor Lake Processor will boost your productivity, gaming, and content production. This 14th-generation desktop CPU, built on the Intel 7 technology, provides increased power efficiency while fitting the LGA 1700 socket. The Core i7-14700KF is an improved Hybrid Core Architecture that powers demanding programs and games with eight 3.4 GHz Performance-cores and 12 low-voltage Efficient-cores for seamless multitasking. The built-in Intel Thread Director guarantees that the two function in unison by dynamically and intelligently distributing tasks to the appropriate core at the appropriate moment. With 30MB of cache and a Turbo Boost Max 3.0 clock of 5.6 GHz, this CPU is designed to tackle demanding applications. This CPU may be overclocked for increased performance. PCI Express 5.0 and up to 192GB of dual-channel DDR5 memory at 5600 MHz are also supported by the Core i7-14700KF.
No reviews yet.