All Rights Reserved © 2026 Rahman Corporation | Developed By Tantsoft
| Specification | Value |
|---|---|
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Maximum Turbo Frequency | 5.40 GHz |
| Cache | 30 MB |
| Cores | 16 |
| Threads | 24 |
| Default TDP | 125W |
| CPU Cooler | Not Included |
| Maximum Size | 128 GB |
| Type | Up to DDR5 5600 MT/s Up to DDR4 3200 MT/s |
| Max Number of Channels | 2 |
| Processor Graphics | Intel UHD Graphics 770 |
| Base Frequency | 300 MHz |
| Max Dynamic Frequency | 1.60 GHz |
| Max Resolution | Max Resolution (HDMI): 4096 x 2160 @ 60Hz Max Resolution (DP): 7680 x 4320 @ 60Hz Max Resolution (eDP - Integrated Flat Panel): 5120 x 3200 @ 120Hz |
| Manufacturing Warranty | 03 years warranty |
The Intel Core i7-13700K 3.4 GHz 16-Core LGA 1700 Processor will boost your productivity, gaming, and content production. This 13th-generation desktop CPU expands on the Hybrid Core design and Intel 7 process by packing 16 cores onto a single chip, four more than the prior generation, while still fitting the LGA 1700 socket. The Core i7-13700K is designed for great performance, with eight low-voltage Efficient-cores that handle background activities for multitasking, and eight 3.4 GHz Performance-cores that deliver speed for demanding programs and games. The built-in Intel Thread Director guarantees that the two function in unison by dynamically and intelligently distributing tasks to the appropriate core at the appropriate moment. With 30MB of cache and a Turbo Boost Max 3.0 clock of 5.4 GHz, this CPU is designed to tackle demanding applications. The Core i7-13700K features integrated Intel UHD 770 Graphics. This CPU may also be overclocked for increased performance. PCI Express 5.0 and dual-channel DDR5 ECC memory at 5600 MHz are also supported by the Core i7-13700K. This Processor comes with a 03-year warranty.
Buy Intel 13th Gen Core i7 13700K Raptor Lake Processor from Rahman Corporation. In Bangladesh, you can get original Intel 13th Gen Core i7 13700K Raptor Lake Processor at the best price. We have a large collection of the latest Intel projectors to purchase. Order online or visit our showroom to get yours at the lowest price. The Intel 13th Gen Core i7 13700K Raptor Lake Processor .
The latest price of Intel 13th Gen Core i7 13700K Raptor Lake Processor in Bangladesh is ৳ 41,500.00. You can buy the Intel 13th Gen Core i7 13700K Raptor Lake Processor at the best price from our website or visit any of our showrooms.
The Intel Core i7-13700K 3.4 GHz 16-Core LGA 1700 Processor will boost your productivity, gaming, and content production. This 13th-generation desktop CPU expands on the Hybrid Core design and Intel 7 process by packing 16 cores onto a single chip, four more than the prior generation, while still fitting the LGA 1700 socket. The Core i7-13700K is designed for great performance, with eight low-voltage Efficient-cores that handle background activities for multitasking, and eight 3.4 GHz Performance-cores that deliver speed for demanding programs and games. The built-in Intel Thread Director guarantees that the two function in unison by dynamically and intelligently distributing tasks to the appropriate core at the appropriate moment. With 30MB of cache and a Turbo Boost Max 3.0 clock of 5.4 GHz, this CPU is designed to tackle demanding applications. The Core i7-13700K features integrated Intel UHD 770 Graphics. This CPU may also be overclocked for increased performance. PCI Express 5.0 and dual-channel DDR5 ECC memory at 5600 MHz are also supported by the Core i7-13700K. This Processor comes with a 03-year warranty.
No reviews yet.