All Rights Reserved © 2026 Rahman Corporation | Developed By Tantsoft
| Specification | Value |
|---|---|
| Base Frequency | 2.10 GHz |
| Maximum Turbo Frequency | 4.80 GHz |
| Cache | 25MB |
| Cores | 12 |
| Threads | 20 |
| Default TDP | 65W |
| Maximum Size | 256GB |
| Max Number of Channels | 2 |
| Processor Graphics | Intel UHD Graphics 770 |
| Base Frequency | 300 MHz |
| Max Dynamic Frequency | 1.50 GHz |
| Max Resolution | HDMI: 4096 x 2160 @ 60Hz DP: 7680 x 4320 @ 60Hz eDP - Integrated Flat Panel: 5120 x 3200 @ 120Hz |
| Manufacturing Warranty | 03 years warranty (No Warranty for Fan or Cooler) |
The latest Intel Core i7-12700 processor featured with 8 Golden Cove cores but cut down the Gracemont cores to 4. This comes with 12 cores (8+4) and 20 threads (16+4). The P-cores (Golden Cove) will operate at a base frequency of 2.10 GHz and a maximum boost frequency of up to 4.80 GHz. The i7-12700 Alder Lake Processor will feature 25 MB of L3 cache and TDP values are maintained at 65 W (PL1). This Processor has eight high-performance (P) cores, an unknown number of energy-efficient (E) cores (which may be disabled on this unit), and can execute up to 16 threads while operating at 2.10 GHz Up to 4.80 GHz Clock Speed.
Buy Intel 12th Gen Core i7-12700 Alder Lake Processor from Rahman Corporation. In Bangladesh, you can get original Intel 12th Gen Core i7-12700 Alder Lake Processor at the best price. We have a large collection of the latest Intel projectors to purchase. Order online or visit our showroom to get yours at the lowest price. The Intel 12th Gen Core i7-12700 Alder Lake Processor .
The latest price of Intel 12th Gen Core i7-12700 Alder Lake Processor in Bangladesh is ৳ 33,800.00. You can buy the Intel 12th Gen Core i7-12700 Alder Lake Processor at the best price from our website or visit any of our showrooms.
The latest Intel Core i7-12700 processor featured with 8 Golden Cove cores but cut down the Gracemont cores to 4. This comes with 12 cores (8+4) and 20 threads (16+4). The P-cores (Golden Cove) will operate at a base frequency of 2.10 GHz and a maximum boost frequency of up to 4.80 GHz. The i7-12700 Alder Lake Processor will feature 25 MB of L3 cache and TDP values are maintained at 65 W (PL1). This Processor has eight high-performance (P) cores, an unknown number of energy-efficient (E) cores (which may be disabled on this unit), and can execute up to 16 threads while operating at 2.10 GHz Up to 4.80 GHz Clock Speed.
No reviews yet.